سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

دانه های کوچک شاید به نظر بی خاصیت باشند اما در همان یک ذره اندازه ای که دارند دریایی از مواد معدنی و مفید برای بدن را نگه داری می کنند. در ادامه با برخی از بهترین این دانه ها آشنا می شویم.
شاه دانه
شاه دانه بسیار مغذی است و منبع فوق العاده پروتئین کامل به حساب می آید. این دانه های ریز حاوی فیبرهایی هستند که برای سلامت قلب و سیستم گوارشی مفید هستند. خواص شاه دانه به همین جا ختم نمی شود.
این دانه های خوشمزه به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا3 و امگا6 برای سلامت پوست و مو بسیار مفید است. امگا3ها همچنین التهاب را کاهش می دهند و سلامت قلب و عروق و مغز را تضمین می کنند. از این گذشته شاه دانه حاوی ترکیبات گیاهی به نام فیتوسترول می باشد که میزان کلسترول خون را پایین می آورد. باید بدانید که شاه دانه و روغن آن حاوی چربی های اشباع نشده پلی هستند برای همین قلب نازنین شما را در سلامت نگه می دارند.
متخصصان توصیه می کنند در سالادها یا در اسموتی میوه ای تان حتماً از این دانه ها ریخته و از خواص آنها استفاده کنید. این دانه ها همچنین برای افزودن به غذاهایی که در فر آماده می شوند، ماست و غلات نیز خوب هستند. در نهایت باید بگوییم که شاه دانه فاقد گلوتن است.
تخم کتان
به نظر متخصصان تغذیه، این دانه ها بسیار مغذی اند. تخم کتان منبع اصلی فیبرهای حلال هستند. این دانه ها میزان کلسترول را کاهش داده و باعث می شوند که احساس سیری طولانی مدتی داشته باشند. تخم کتان میزان قند خون را نیز کنترل می کند.

باید بدانید که تخم کتان حاوی میزان زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامت چشم ها و مغز خوب است و میزان تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد.
این دانه های کوچک تأمین کننده لیگنان ها هستند که براساس نتایج پژوهش ها باعث پیشگیری از برخی سرطان ها می شود. از آن جایی که دانه های کتان پوست سفتی دارد باید آنها را در مخلوط کن پودر کنید. پودر تخم کتان را به اسموتی های میوه، شیر، ماست، غلات و غیره افزوده و میل کنید. حواستان باشد که پودر تخم کتان را در ظرف دربسته و در یخچال نگهداری کنید.

کنجد
دانه های کنجد حاوی دو ماده به نام Sesamin و Sesamolin است که از ابتلا به فشار خون بالا پیشگیری کرده و نیز کبد را از هر گونه آسیبی مصون می دارد. دانه کنجد به خاطر داشتن مقادیر زیادی ویتامینE، محافظ و تقویت کننده قلب و سیستم عصبی است.

تعداد بازدید:۲۹۴

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.