سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

گرانته‌ لاسما یعنی پلاک‌های زردرنگی که به طور شایع در نزدیکی گوشه داخلی چشم روی پلک قرار می‌گیرند و اغلب پلک فوقانی را درگیر می‌کنند. این ضایعه نرم یا نیمه جامد است. معمولا قرینه است و هر 4 پلک می‌تواند درگیر شود.
این ضایعه تمایل به پیشرفت دارد و ممکن است دایمی شود. نیمی از این ضایعات با چربی بالای خون مرتبط است. بعضی با تغییر در ساختمان لیپوپروتئین‌ها اتفاق می‌افتد و با کاهش سطح HDL (چربی خوب) مرتبط است و مخصوصا در افرادی که دیابت تیپ2 دارند، شایع است.
شیوع این ضایعه در زنان بیشتر از مردان است. سن شروع بیماری 15 تا 73 سالگی است ولی حداکثر شیوع آن در دهه 4 و 5 زندگی رخ می‌دهد. این ضایعه که معمولا به صورت منفرد رخ می‌دهد، ممکن است ثابت مانده یا بزرگ شود و اغلب افراد به دلیل اشکال در زیبایی برای درمان مراجعه می‌کنند.
افراد دیابتی که تحت کنترل نباشند و این مشکل باعث بروز افزایش چربی خون شده باشد، هم در معرض این ضایعه قرار دارند، البته در افرادی که سطح چربی خون بالایی دارند ولی سطح HDL یا کلسترول خوب خون کمی دارند و یا مشکلات لیپوپروتئینی دیگری دارند نیز دیده می‌شود.
در درمان این ضایعات کنترل رژیم غذایی و کاهش سطح چربی سرم بسیار ضروری است. اگر چه در درمان ضایعه ایجاد شده رژیم غذایی کنترل شده نقش زیادی ندارد ولی در پیشگیری از آن موثر است.
روش‌های درمانی دیگری از جمله برداشتن توسط جراحی، لیزر آرگون یا دی‌اکسید‌کربن، کوترشیمیایی و کرایوتراپی در درمان آن به کار می‌رود. در مورد ضایعات کوچک خطی، برداشت جراحی توصیه می‌شود، چرا که اسکار آن در خط پلک محو می‌شود.

در صورتی که ضایعه بزرگ بوده و به‌طور کامل برداشته شود، احتمال بروز اسکار (جای زخم) زیاد است و بافت تمایل به ضخیم شدن دارد. لیزر دی‌اکسید‌کربن یا آرگون به دلیل سرعت بالاتر، دید بهتر و وجود نداشتن بخیه نسبت به جراحی بهتر است ولی شانس تغییرات رنگ‌دانه‌ای و اسکار را به دنبال دارد.
کوترشیمیایی از جمله مونوکلراید استیک اسید، دی‌کلراید استیک اسید و تری‌کلراید استیک اسید بهترین نتایج را داشته‌اند و حداقل اسکار نیز به جا می‌ماند. کرایوتراپی یا رادیوسرجری وقتی که این ضایعات سطحی باشند، استفاده می‌شود و تکرار درمان لازم است ولی خطر بروز هیپوپیگمانتاسیون و اسکار دارد. عود در این ضایعه بسیار شایع است و بیماران باید درمان دارویی و جراحی را پیگیری کنند.

تعداد بازدید:۴۵۲

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.