سلامت باش

پیشگیری بهتر از درمان بیماریها

سلامت باش

خشکی پوست یکی از مشکلات شایع برای ورزشکاران می‌باشد که می‌تواند دلائل متعددی داشته باشد. از جمله استحمام و شستشوی زیاد، کلر استخر، مواد شوینده نامناسب، فعالیت در آب و هوای سرد و خشک، فعالیت طولانی در مقابل آفتاب، کم شدن آب بدن متعاقب تعریق زیاد، کاهش سریع و شدید وزن، محدودیت در نوشیدن آب، کمبود مصرف برخی از ویتامین‌ها و برخی از بیماری‌ها. خشکی پوست در واقع یک اختلال فعالیتی لایه شاخی پوست است که با زبری و خشن شدن، کاهش انعطاف‌پذیری پوست و بروز ترک در سطح پوست مشخص می‌شود.
دو عامل ریشه‌ای مهم در ایجاد خشکی پوست نقش ایفا می‌کنند:
۱) کاهش مقدار آب لایه شاخی به کمتر از ۱۰ %
۲)اختلال در شاخی شدن، بطوری که ساختمان یا اتصالات سلول‌های شاخی به یکدیگر دچار اشکال شود، در نتیجه لبه‌های سلول‌های شاخی به خارج برآمده شده و به پوست حالت زبر و خشن می‌دهد.
بطورکلی خشکی پوست به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود که به نوع ثانویه یا اکتسابی آن اشاره می‌کنیم.
مشکلات شایع پوستی در ورزشکاران
● خشکی پوست اکتسابی
عوامل بسیار زیادی در بروز خشکی پوست دخیل می‌باشند که شایع‌ترین آنها عبارتند از:
تابش نور خورشید، قرار گرفتن در محیط‌های بسیار سرد، گرم یا خشک و یا در معرض جریان هوا، تماس بیش از حد با مواد شیمیایی پاک‌کننده یا حلال‌ها، اقدامات درمانی متفاوت نظیر تجویز رتینوئیدها، پیری پوست.


در حدود ۷۰ % از افراد بالای ۶۵ سال، دچار خشکی پوست می‌باشند که علاوه بر عوامل فوق تحلیل پوست، کاهش کلاژن پوست و کاهش فعالیت غدد سباسه نیز در آن دخیل است.

تدابیر درمانی و پیشگیری:
درمان و پیشگیری از خشکی پوست بر اصول ذیل استوار است:
۱) پیشگیری از خشکی و محافظت از پوست.
۲) هیدراته کردن پوست و نوشیدن آب به اندازه کافی در حین ورزش.
۳) کاهش پوسته‌ها.
۴) اقدامات تخصصی و داروئی.
۵) کاهش درجه حرارت محل سکونت و کار و انجام فعالیت ورزشی در ساعات مناسب از روز، با توجه به شرایط آب و هوایی تا حد قابل تحمل و مطلوب.
۶) کاهش دفعات استحمام به حداکثر هفته‌ای ۳-۱ بار با آب گرم و نه داغ و درصورت نیاز به استحمام روزانه کاهش استفاده از مواد شوینده قوی.
۷) استفاده از روغن حمام و یا یک قاشق چایخوری نشاسته و گلسیرین در داخل آب وان.
۸) استفاده از صابون‌های غیرمحرک.
۹) استفاده مداوم و همیشگی از یک نرم‌کننده موضعی.
۱۰) استحمام بعد از شنا در استخر.
۱۱) در صورت انجام فعالیت ورزشی شدید، استفاده از ویتامین‌هایی مانند گروه B ،C و تغذیه مناسب بخصوص آب و مواد قندی که خاصیت نگهداری آب را در عضله دارند.
۱۲) پرهیز از انجام فعالیت طولانی در مقابل آفتاب.

تعداد بازدید:۲۸۶

اخطار:مطالب پزشکی تنها جنبه آموزشی و پیشگیرانه داشته و نباید جایگزین مراجعه به پزشک تلقی کرد. هدف از ثبت مطالب جنسی ایجاد روابطی صمیمانه بین زن و شوهر و استحکام کانون خانواده است.

خشکی پوست

ورزشکاران

زیبایی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی