بیماریهای چشم و گوش در کودکان

مراقبت از چشم ها:جلوگیری از وارد آمدن فشار بر چشم،نوراتاق بایستی مناسب باشد .نور باید هنگام مطالعه از پشت سر یا از طرفین بتابد و سایه روی کتاب نیافتد.نوراتاق همچنین زننده نبایستی باشد.نگاه کردن طولانی به تلویزیون،ممکن است موجب چشم درد شود اتاق نبایستی تاریک باشد و تصویر تلویزیون باید واضح و روشن بوده و کودک مدت های طولانی را به نگاه کردن تلویزیون نگذراند.
در صورتی که گرد و خاک و غبار وارد چشم گردید ،نبایستی هرگز چشم را مالید .در عوض ،باید با آب تمیز ،آن را شست .جسم خارجی در پشت پلک بالایی را می توان با برگرداندن پلک و برداشتن آن بوسیله ی یک دستمال کاغذی تمیز بر طرف کرد .در صورتی که تحریک چشم ادامه بیابد ،باید با چشم پزشک مشورت کرد .
در صورتی که کودک ،از سردرد یا خستگی و درد چشم ها شاکی باشد ، باید چشم هایش را برای عیوب انکساری مورد معاینه قرار داد .نزدیک بینی معمولاً حالت ارثی دارد .اگر هر کدام از والدین از عینک های برای رفع نزدیک بینی استفاده می کنند ،باید کودک را حتی در صورت عدم شکایت بینایی شایع ،هرچند وقت یکبار مورد معاینه چشم پزشک قرار داد.
او تصور نمی کند که دیگران تصاویر محیط را بهتر از او می بینند .ممکن است در کودک ، افت تحصیلی به وجود بیاید ،زیرا نمی تواند به خوبی تخته سیاه را ببیند .او ممکن است بخواهد که در ردیف جلو بنشیند تا بهتر بتواند ببیند .در صورتی که معاینه چشم پزشکی ،احتیاج کودک به عینک را اثبات نماید ،باید معاینه مرتب هرشش ماه یکبار انجام گردد .برخی والدین،محدودیت های شدیدی را برای کودک ایجاد می کنند زیرا او عینک دارد .
والدین ممکن است به او اجازه خواندن کتاب یا دیدن فیلم را ندهند زیرا می ترسند که این امر موجب درد و فشار بر چشم گردد.

آن ها همچنین ممکن است کودک را از بازی کردن منع نمایند چون به زمین می خورند و عینکشان می شکند و یا آسیب می بینند .اگر چه آموزش مراقبت از عینک به کودک بایستی انجام شود محدودیت های ذکر شده ضروری نبوده و کودک بایستی تشویق شود تا هر کاری که بقیه کودکان انجام می دهند ، او نیز انجام دهد.

التهاب مخاط چشم : مخاط چشم معمولاً به علت عفونت می باشد که موجب خارش ،قرمزی و آبریزش می گردد و بعداً ممکن است ترشحات چرکی داشته باشد .عامل این وضعیت باکتری ها یا ویروس ها هستند .در این حالت ،چشم را به طور مکرر با آب پاکیزه بشویید و جهت دریافت پماد یا قطره آنتی بیوتیک ،به پزشک مراجعه نمایید .قطره ها مطمئن تر هستند ، در حالی که پمادها طول اثر بیشتری داشته و می توان آن را در شب مصرف کرد.
کودک را از محیطهای گرد و خاکی دور و حوله و دستمال صورت او را جداگانه نگه دارید .دستهای او را همیشه تمیز نگه داشته تا با دستهای کثیف چشم های خود را نمالد.
التهاب مخاط چشم می تواند علل دیگری مانند حساسیت،تخم مگس،دارویی و غیره نیز داشته باشد که در مقوله ی این کتاب نمی گنجد.

لوچی: بسیاری از کودکان در سه یا چهار ماه اول زندگی ، لوچی دارند . دو چشم کودک جهت های مختلف دارند و به نظر می رسد که به خوبی تمرکز نمی کنند .این وضعیت به تدریج از بین خواهند رفت ولی در صورتی که ادامه یابد ،بایستی به چشم پزشک مراجعه نمود.

گل مژه : گل مژه یک التهاب ناحیه ی پلک می باشد که به علت عفونت یا انسداد یکی از غدد چربی یا فولیکول های مو می باشد .این حالت ممکن است به علت مالیدن چشم ها با دست های کثیف یا به علت بیماری های دیگر مثل سرخک و سایر عفونت ها ایجاد گردد کمپرس گرم هر دو تا سه ساعت به بهبود گل مژه کمک می کند.
قطره های آنتی بیوتیک چشمی نیز برای جلوگیری از انتشار عفونت ،مفید می باشند.

گوش درد : گاهی کودک گریه های به علت درد خواهد داشت ولی نمی توان قضاوت کرد که منشاء درد کجاست .کودک ممکن است دست خود را روی ناحیه ی گوش فشار بدهد که راهنمای خوبی برای یافتن علت درد می باشد . گوش درد به علت عفونت گوش حاصل شده و ممکن است به دنبال سرماخوردگی یا گلو درد باشد .همچنین ممکن است همزمان با دندان درد ، ایجاد شود .تب ممکن است وجود داشته باشد یا خیر ولی بی قراری و تحریک پذیری وجود دارد .همه ی عفونت های گوش بایستی به طور مناسب و کامل ،درمان شوند .استفاده از تب برها و گذاشتن پارچه ی گرم روی گوش برای بهبود درد مفید هستند.

گوش درد ممکن است به علت ماده مومی سفت گوش که سوراخ گوش را کاملاً مسدود می کند ،یا به علت جسم خارجی نظیر مهره یا دکمه که کودک در گوش فرو کرده است بروز نماید .در صورتی که دیده شود ،می توانید تلاش نموده تا آن را به وسیله ی موچین بردارید ولی هرگز به وسیله ی سوزن یا سنجاق سر و بدون دید این کار را انجام ندهید.
بهترین کار ، بردن کودک به نزد پزشک یا بیمارستان می باشد.

موم داخل گوش :به طور طبیعی ترشح زرد رنگ چسب مانندی از غدد گوش وجود دارد که نوعی محافظت را برای گوش به وجود می آورد .ترشح بیش از حد این ماده مومی ممکن است در نزدیکی مدخل گوش دیده شود.
این حالت را می توان با گوش پاک کن مرطوب ،یا با یک پارچه نرم ، تمیز نمود.هرگز چوب خلال دندان ،سیخ کبریت یا سنجاق سر را درون گوش کودک فرو نبرید ،زیرا ممکن است موجب آسیب گوش طفل گردد.