فواید اندازه گیری آنزیم اسیدفسفاتاز

آنزیم اسید فسفاتاز در غده پروستات و مایع منی در غلظت بالا یافت میشود، نیز در مقادیرخیلی کمتر در مغز استخوان، RBC،کبد و طحال هم وجود دارد.
در سرطان پروستات بیشترین افزایش سرمی ACP رخ می دهد.در شروع هایپرتروفی پروستات (BPH) سطح ACP بالای مقدار طبیعی است. سطح افزایش یافته آلکالین فسفاتاز ممکن است منجر به سطح سرمی کاذب بالای ACP شود.
• مشکلات بالینی:
- کاهش سطح:  سندرم داون، تاثیر دارو: فلوراید،اگزالاتها،فسفاتها،الکل.
- افزایش سطح: کارسینومای پروستات ،مولتیپل میلوما،بیماری پاژه،سرطان ریه و استخوان،BPH،آنمی داسی شکل،سیروز،نارسایی مزمن کلیه،هایپرپاراتیروئیدیسم،آنفارکتوس میوکارد.تاثیردارو: آندروژنها در زنان،کلوفیبرات(ATROMID-S).

• مقادیر طبیعی:
بزرگسالان : 2.6 >نانوگرم بر میلی لیتر؛ 0-5 واحد بر لیترکه بر اساس روش بکار رفته متفاوت است؛ 0.2-13 واحد بین المللی بر لیتر.
روش صحیح آزمایش:
- 3 تا 7 میلی لیتر خون وریدی را در لوله آزمایش سر-قرمز جمع آوری کنید.
- از همولیز باید جلوگیری شود و نمونه سریعا به آزمایشگاه تحویل داده شود. ACP نسبت به حرارت و PH محیط حساس است.اگر نمونه در معرض هوا قرار گیرد یا در دمای اتاق رها شود بعد از یک ساعت فعالیت آن کاهش خواهد یافت.
- منع غذا و مایعات لازم نیست.

• عوامل تاثیر گذار در نتیجه آزمایش:
- همولیز نمونه خون میتواند منجر به نتیجه غیر دقیق آزمایش شود.
- داروهای خاص میتوانند سطح سرمی ACP را کاهش دهند. قرار گرفتن نمونه در معرض هوا و دمای محیط.

• توجه:
- خطر عفونت مرتبط با انسداد مجرای ادراری ناشی از نقص پروستاتیک.
- سطح بالای سرمی ACP با سرطان متاستاتیک پروستات بوجود می آید.
- اگر بیمار طی 24 ساعت گذشته آزمایش پروستاتی داشته، باید در برگه آزمایش ذکر شود،چراکه ماساژ پروستات یا لمس آن میتواند منجر به افزایش ACP سرم شود.