آمپول بی حسی و دندانپزشک

خیلی ها حاضرند درد دندان را تحمل کنند ولی به مطب دندانپزشکی نروند....وقتی از آنها سوال می کنید: «چرا؟» می گویند: «از آن آمپول کذایی دندانپزشک می ترسیم!» به هر حال، شما وقتی به مطب دندانپزشکی می روید، باید مطمئن باشید که چشم تان به جمال آن آمپول کذایی روشن خواهد شد ولی این آمپول فلزی نه چندان جذاب، چیست و چرا لازم است قبل از ترمیم دندان حتما به شما آمپول تزریق شود؟ اصلا چند نوع داروی بی حسی وجود دارد و آیا برخی از دندانپزشکان در تزریق داروی بی حسی خست به خرج می دهند؟
گاهی از گوشه و کنار شنیده می شود که فلان دندانپزشک برای تزریق داروی بی حس کننده دندان هزینه های اضافی از بیمارش دریافت می کند؛ مثلا اگر کسی بیماری قلبی و یا فشارخون و یا مرض قند داشته باشد، به بهانه اینکه داروی بی حسی برای افراد دارای بیماری خاص متفاوت است، مبالغی اضافی از بیمارش دریافت می کند و جای این سوال در ذهن بیمار باقی می ماند که مگر این داروی بی حسی با سایر داروهای معمول چه فرقی دارد؟ البته مواردی از این دست و این قصه بسیار نادر است ولی بد نیست شما با انواع داروهای بی حسی دندانپزشکی آشنا شوید.
به طور کلی داروهای بی حس کننده دندان و لثه در دندانپزشکی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند: گروه اول، داروهایی هستند که در آنها از ماده بی حس کننده لیدوکایین به همراه آدرنالین استفاده شده است. آدرنالین باعث می شود عروق خونی در ناحیه ای که آمپول بی حسی تزریق شده است تنگ شده و داروی بی حسی لیدوکایین همان جا در کنار عصب دندان مانده و دندان را برای مدت طولانی بی حس کند ولی آدرنالین کمی باعث تپش قلب نیز می شود، بنابراین افرادی که بیماری قلبی عروقی دارند، نباید از این نوع داروی بی حسی استفاده کنند چون باعث تپش قلب و خطر برای آنها خواهد شد.


گروه دوم داروهای بی حس کننده درد دندانپزشکی داروهایی هستند که فاقد آدرنالین هستند، بنابراین گرچه اثر کوتاه مدت تری دارند ولی افراد گروه دوم باید از این دارو استفاده کنند که تفاوت قیمت چندانی با اصلی ندارد. اگر شما بیماری زمینه ای دارید، حتما آن را با دندانپزشکان در میان بگذارید تا داروی بی حسی مناسب را برایتان تزریق کند.

● بی حسی دردناک
همه حرف و حدیث ها پشت سر درد ناشی از تزریق آمپول است ولی چرا تزریق آمپول بی حسی این قدر دردناک است؟ دلیل اش این است که تزریق مقدار زیادی داروی بی حسی می تواند به بافت های محل تزریق فشار آورده و باعث درد شدید شود. البته دندانپزشک می تواند روش هایی را در پیش بگیرد که تزریق داروی بی حسی درد کمتری برای شما ایجاد کند. اگر کارپول داروی بی حسی کمی گرم باشد و این محلول به صورت کمی گرم تزریق شود، درد هنگام تزریق کاهش می یابد.
برخی از سرسوزن های آمپول های دندانپزشکی سرهای بول شده ای دارند که هنگام ورود به بافت لثه درد و ناراحتی کمتری ایجاد می کنند و مهم تر از همه سرعت تزریق داروی بی حسی به وسیله دندانپزشک است. درست اش این است که یک آمپول بی حسی دندانپزشکی خیلی به آرامی و طی یک دقیقه به درون لثه تزریق شود، در این صورت درد ناشی از تزریق بسیار کاهش خواهد یافت. البته فراموش نکنید تزریق در برخی از نقاط دهان ذاتا دردناک است. یکی از مهم ترین این نقاط که تزریق در آن داد شما را درمی آورد، لثه پشت دندان های پیشین بالا یا ناحیه «دوگا» است.

● محل تزریق آمپول بی حسی در مطب دندان پزشکی
شاید بپرسید که دندانپزشک چرا وقتی می خواهد روی دندان آسیای شما کار کند، آمپول را درون لپ تان تزریق می کند؟ جالب است بدانید که برای تزریق داروی بی حسی در دهان، نقاط مشخصی وجود دارد که در این نقاط اعصاب مربوط به فک، لثه و دندان های شما عبور می کند. معمولا برای بی حسی کردن دندان های فک بالا، آمپول بی حسی در لثه مجاور همان دندان و یا به اصطلاح در پای همان دندان تزریق می شود ولی اگر قرار باشد دندانپزشک روی دندان های آسیای فک پایین شما کار کند، ناحیه درون لپ شما را بی حس خواهد کرد.
از این نقاط اعصاب اصلی فک پایین عبور می کنند که با این تزریق کل این عصب بی حس خواهد شد و نشانه اینکه شما کاملا بی حس شده اید، این است که نیمی از زبان شما بی حس خواهد شد. برای کار کردن روی دندان های آسیای کوچک، عصب چانه شما بی حس می شود و شما حس می کنید چانه تان بی حس است.
گاهی لازم است برای بی حس شدن کامل دندان شما، آمپول بی حسی در کانال های خود دندان تزریق شود که این کار هنگام عصب کشی دندان شما انجام می شود. گاهی لازم است داروی بی حسی درون الیاف نگه دارنده دندان تزریق شود که این تزریق دردناک است ولی دندان شما را در مواردی که به سختی بی حس می شود، کاملا بی حس خواهد کرد.

● خداحافظی با بی حسی
قسمت خوب ماجرا وقتی است که سرانجام کار دندانپزشکی روی دندان شما تمام شده و می خواهید مطب را ترک کنید. حالا حتما با خودتان می گویید کی از شر این بی حسی خلاص می شوم؟ مدت زمان باقی ماندن اثر داروی بی حسی بر اساس نوع ماده بی حسی متفاوت است. برخی از داروهای بی حسی دندانپزشکی اثری کوتاه مدت و برخی اثر بلندمدت تری دارند. معمولا داروهای بی حسی ظرف 1/5 ساعت اثرشان کم کم از بین می رود ولی نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر فک پایین شما بی حس است، زبان تان را گاز نگیرید. این مشکل به خصوص برای کودکان پیش می آید که ناگهان پدر و مادر پس از خارج شدن از مطب دندانپزشکی متوجه می شوند که زبان کودک شان خونین و مالین است چون کودک بی حس است، متوجه نیست که زبان اش را گاز گرفته است و این فشار آن قدر ادامه می یابد که باعث خون ریزی زبان می شود. راه پیشگیری این است که در این مواقع قبل از خروج از مطب روی یک رل پنبه گاز بگیرید و زبان تان را کنترل کنید.

● اسپری قبل از تزریق
یکی از روش هایی که می تواند درد ناشی از تزریق آمپول دندانپزشکی را کاهش دهد، استفاده از اسپری بی حس کننده موضعی در محل تزریق است. می توانید از دندانپزشک تان بخواهید این کار را برای تان انجام دهد، دراین صورت او مقداری از اسپری بی حس کننده را روی پنبه می ریزد و روی لثه محل تزریق داروی بی حسی قرار می دهد. این پنبه حدود یک دقیقه در محل باقی می ماند و لثه را به صورت سطحی بی حس می کند. در این صورت شما هنگام ورود نوک سوزن در محل تزریق متوجه درد ناشی از تزریق نخواهید شد. فراموش نکنید «اسپری بی حس کننده» فقط برای مدت کوتاهی لثه سطحی را بی حس می کند و نمی تواند جای تزریق داروی بی حسی را بگیرد.

● کودکان را از آمپول نترسانید
علت اصلی ترس کودکان از آمپول در دندانپزشکی این است که پدر و مادر در منزل به عنوان تنیبه کودک را از آمپول می ترسانند. برای اینکه کودک تان را برای تزریق داروی بی حسی دندانپزشکی آماده کنید، با او صادق باشید. درد ناشی از تزریق را به گزش یک مورچه تشبیه کنید. اصلا به او نگویید: «برویم دندانپزشکی آمپولی در کار نیست.» چون در این صورت با دیدن آمپول اعتمادش را به شما و دندانپزشک اش از دست خواهد داد. دندانپزشکان با شگردهایی مثل تاباندن نور در صورت کودک و رد کردن آمپول از پشت سر کودک سعی می کنند ترس ناشی از تزریق را کاهش دهند.