محافظت از پوست در فصل سرما

پوست انسان به عنوان یکی از اعضای مهم و حساس که در زیبایی افراد نیز بسیار تاثیرگذار است نیازمند مراقبت‌هایی است که دانستن نکات لازم برای مراقبت و جوان نگاه داشتن آن حائز اهمیت است.بسیاری از افراد گمان می‌کنند که تنها در فصل گرم سال باید توجه ویژه‌ای به پوست داشت و از ضد آفتاب‌ها و مرطوب‌کننده‌ها استفاده کرد در حالی که آسیب‌های پوستی در فصل زمستان را نیز باید جدی گرفت.
در پوست غده‌ای به نام سباسه وجود دارد که ماده چربی و روغنی شکل را ترشح کرده که کار آن مراقبت از پوست در برابر عوامل آسیب‌رسان محیطی از جمله سرما، باد و خشکی هوا است.در فصل زمستان به دلیل استفاده از گرم‌کننده‌ها و دستگاه‌های تهویه مرکزی از جمله رادیاتور و شوفاژ، هوای داخل ساختمان خشک‌تر از حالت عادی می‌شود، به همین دلیل در فصل پاییز و زمستان، خشکی پوست به‌خصوص در افرادی که به صورت ژنتیک، پوست خشک‌تری نسبت به دیگران دارند (مانند گروه سنی کودکان و زیر سن بلوغ و همچنین افراد مسن) این موارد بیشتر در آنان مشاهده می‌شود.
افرادی که پوست خشک داشته باشند در اثر خشکی هوا، دچار ترک‌های ظریف می‌شوند که با چشم عادی قابل مشاهده نیست اما وجود آن سبب می‌شود مسیر ورود مواد حساسیت‌زا و تحریک کننده در زندگی روزمره باز شود در نتیجه سبب می‌شود تا شانس ابتلا به اگزمای پوستی و حساسیت پوستی بیشتر شود.
در مرحله اول توصیه می‌شود تا دفعات استحمام و شست‌وشوی پوست در زمستان نسبت به تابستان کاهش یافته و از شوینده‌ها یی استفاده شود که پوست را خشک نکند همچنین باید استفاده از شوینده‌ها محدود شود و از این مواد برای شست‌وشوی چین‌های بدن از جمله زیر بغل و کشاله‌ها که در اثر عرق کردن بوی نامطبوعی می‌گیرد، استفاده شود.


در مواردی که لازم است از شوینده‌ها استفاده شود بهتر است از برخی از صابون و مواد پاک کننده که چربی زیادی دارند و به عنوان صابون و شوینده‌های کرم‌دار معروف هستند، استفاده شود.
برای شست‌وشو و مراقبت‌های پوستی بعد از حمام بهتر است،از آب داغ استفاده نشود چرا که این اقدام باعث حل شدن مختصر چربی روی پوست می‌شود.بعد از حمام افراد باید از محلول‌های چرب کننده و مواد روغنی معمولی مثل روغن زیتون، بادام و گلسیرین یا مواد روغنی تحت عنوان روغن بدن و لوسیون بدن استفاده کنند.
برای ایجاد رطوبت در فضای خانه یا محیط کار باید از دستگاه‌های بخور استفاده شود،از آن جایی که لباس‌های زمستانی از الیاف زبر و خشن تولید شده‌اند بهتر است برای آسیب نرسیدن به پوست در زیر این لباس‌ها از لباس‌های نخی استفاده شود.کسانی که زمینه ابتلا به اگزما و حساسیت پوستی دارند در صورت عدم رعایت این نکات دچار اگزما می‌شوند.
آسیب‌پذیرترین قسمت‌های پوست، لایه‌های گوش‌،نوک بینی، پوست لب و انگشتان دست و پا است،بنابراین در شرایط سرما، باید توجه خاص و مراقبت ویژه‌ای به این اعضا داشته باشیم.
استفاده از جوراب، دستکش و کفش‌های مناسب در فصل سرما برای محافظت از پوست به افراد توصیه میشود.پوشاندن گوش‌ها، چرب نگهداشتن پوست لب، محافظت از پوست بینی با شال گردن‌های مخصوص به افراد توصیه می‌شود.همچنین افرادی که دچار بیماری عروقی، دیابت و تنگی دیواره‌های عروقی هستند و سیگاری‌ها‌، پوست‌های بسیار حساسی به سرما دارند بنابراین این افراد نیز باید این توصیه‌ها را جدی بگیرند.