زردچوبه و کاهش درد مفاصل

آسیب‌های التهابی از جمله عوامل ایجاد‌کننده درد مفاصل است بنابراین زردچوبه با اثر آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی می‌تواند در کاهش درد مفاصل موثر باشد.
زردچوبه ادویه‌ای هندی متعلق به خانواده زنجبیل می‌باشد،قسمت‌های مورد استفاده این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی، ریزوم‌ها (ساقه آن) می‌باشد که کورکومین رنگدانه زرد استخراج شده از ریزوم‌هاست.
کورکومین‌ها به دلیل دارا بودن گروه فنولی خود، یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌آید.گزارش تحقیقات اپیدمیولوژیک حاکی از آن است در کشورهایی که مصرف زردچوبه بالا است، سرطان‌های روده‌ای کمتر مشاهده می‌شود.
در مقالات متعددی اثرات آنتی اکسیدانی، ضد‌مسمومیت، ضد‌التهاب و ضد سرطانی کورمومین این گیاه گزارش شده است،اثرات ضد سرطانی زردچوبه از این نظر مورد اهمیت است که به عنوان یک ماده افزودنی به غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصرف این ماده با دوز بالا از تکثیر سلول‌های سرطانی پیشگیری کرده اما به سلول‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کند.
زردچوبه به طور مستقیم موجب مهار تشکیل عروق جدید شده و به طور غیرمستقیم با تولید عوامل محرک در تشکیل عروق جدید، هورمون رشد فیبروبلاست و هورمون رشد اپیدرم، از رشد سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند.
التهاب نقش عمده‌ای در توسعه بیماری دیابت نوع دو دارد،کورکومین زردچوبه می‌تواند سبب کاهش سطح قند خون و افزایش قابل توجهی در سطح انسولین پلاسما شود.
مکانسیم احتمالی کاهش قندخون توسط کورکومین، ماهیت آنتی اکسیدانی آن و مهار رادیکال های آزاد می‌باشد.مغز یک عضو بسیار اکسیداتیو است و با وجود اینکه فقط دو درصد از وزن بدن را تشکیل می‌دهد، 20 درصد از اکسیژن بدن را مصرف می‌کند.


با افزایش سن، یون‌های فلزی مانند آهن، روی و مس در مغز تجمع می‌یابد و در نتیجه مغز در برابر بسیاری از اکسیدان‌ها قرار می‌گیرد. بسیاری از بیماری‌های عصبی در نتیجه تجمع پروتئین‌ها، آسیب اکسیداتیو و التهاب می‌باشد.
نشان داده شده که کورکومین دارای ویژگی‌های متعدد و مطلوب برای پیشگیری از بیماری‌های عصبی از جمله آلزایمر، پارکینسون، ام اس، صرع، ضربه به سر، پیری، افسردگی و سکته مغزی است.